Kasza gryczana

Wynik - plus 32 mg/dl. Jest lepsza niż ryż czy ciepłe ziemniaki, ale nie jest idealna. Z dodatkami jak białko tłuszcz i błonnik jest zdecydowanie korzystniejsza dla naszej glikemii.

Wpływ kaszy gryczanej na poziom glukozy we krwi

Dziś postanowiłem sprawdzić, jaki wpływ ma spożycie kaszy gryczanej na mój poziom glukozy we krwi. Wybieram kaszę gryczaną jako obiekt mojego eksperymentu, zjadam jej 200 gramów, prawie cały woreczek. Choć może nie jest to najwyższej jakości kasza, to jednak chcę dowiedzieć się, jak będzie reagował mój organizm na ten posiłek.

Kasza gryczana jest bogata w węglowodany, ale ma także niski indeks glikemiczny, co wynika z obecności błonnika. Proporcje węglowodanów do błonnika w moim przypadku nie są idealne, powinny wynosić około 1 gram błonnika na 5 gramów węglowodanów, a tu mamy 6 gramów błonnika i 60-70 gramów węglowodanów.

Po dwóch godzinach od zjedzenia kaszy gryczanej sprawdzam poziom glukozy we krwi. Wynik - plus 32 mg/dl. Kasza ma niski indeks glikemiczny.

Porównując wyniki z innymi produktami, takimi jak ziemniaki czy ryż, kasza gryczana wypada dobrze. Jej właściwości pozytywnie wpływają na poziom glukozy we krwi, co czyni ją lepszym dodatkiem do naszych dań. Jest bogata w błonnik i białko, co również przemawia na jej korzyść.

Oczywiście, każdy organizm może reagować inaczej, ale tendencja wydaje się być obiecująca. Kasza gryczana może być lepszym wyborem dla tych, którzy zwracają uwagę na swoje zdrowie i chcą kontrolować poziom glukozy we krwi.

Kasza gryczana

Arkusz danych

Dominujący skład
Dobrze skomponowany
Skoki glukozy
Średnie