Który Owoc na Dopalaczach
Dbając o własne zdrowie i unikając GMO, należy być świadomym kodów PLU i kreskowych oraz starać się wybierać produkty oznaczone jako ekologiczne lub pochodzące z zaufanych źródeł. Ostatecznie, starając się o pełną informację o produktach, chronimy swoje zdrowie i środowisko.
Co oznaczają te kody na naklejkach owoców i niektórych warzyw. Może jeszcze o tym nie pomyślałaś, ale naklejki umieszczone na owocach i warzywach nie tylko pomogą kasjerowi skanować cenę. Kod PLU lub numer wyszukiwania ceny na naklejce oznacza również sposób produkcji, co oznacza, że czytając ten kod, dowiesz się, czy produkt jest genetycznie zmodyfikowany, ekologiczny lub wyprodukowany przy użyciu chemicznych nawozów, fungicydów lub herbicydów.
1. Jeśli widzisz tylko cztery liczby w PLU, to produkt był uprawiany konwencjonalnie lub „tradycyjnie”, a pestycydy były używane podczas procesu uprawy. Cztery ostatnie litery kodu reprezentują rodzaj kupowanego owocu lub warzywa. Na przykład banany są zawsze oznaczone kodem 4011.
2. Jeśli istnieje pięć liczb, a pierwsza to „8”, to produkt jest genetycznie zmodyfikowany. Żywność genetycznie modyfikowana jest organiczna i nie można jeść ekologicznych owoców lub warzyw wyhodowanych z genetycznie modyfikowanych nasion. Etykieta dotycząca genetycznie zmodyfikowanego banana (genetycznie zmodyfikowanego genetycznie zmodyfikowanego genetycznie) zawierałaby numer 84011.
3. Jeśli kod PLU zawiera 5 cyfr, a pierwszy to „9”, produkt, który kupujesz, jest ekologiczny. Organiczne banany oznaczone są 94011. Materiał używany do mocowania etykiet jest uznawany za produkt spożywczy, ale sama naklejka nie jest jadalna.
Nie tylko naklejki z kodem PLU mogą nam wiele powiedzieć o produkcie, który chcemy kupić. Także z kodów kreskowych możemy się sporo dowiedzieć. Jeżeli zaczyna się on od liczby 590, oznacza to, że taka żywność pochodzi z Polski, 400-440 z Niemiec, 00-09 z USA, a 690 i 691 z Chin. Nie jest to jednak pewne rozróżnienie, ponieważ cyfry te mogą oznaczać kraj pochodzenia dystrybutora, a nie miejsce wyhodowania.